Cylindrical binder machine OLISEW OLD-1342V with compound transport and servo Direct Drive
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
Cylindrical binder machine OLISEW OLD-1342V with compound transport and servo Direct Drive high foot lifting and a bar with binder. The machine is destined for medium and heavy sewing. It is equipped with compound transport, large stroke of needle bar and foot lifting even to 16 mm – perfect for technical sewing. The hook is larger about 30% which is useful especially in case of specialist sewing with thick thread. The diameter of cylinder is 72 mm. Both cylinder and moveable bar with binder enable sewing in hardly available places. There is mounted energy-saving Direct Drive motor which helps to save 70% energy in comparison with clutch motor.
For this model of machine JUKI parts are suitable.
We offer you assembled, ready to work set including:
head
motor
stand and table
a drawer
additional accessories
manual operating.
Technical parameters:
| Type of stitch | Flat lockstitch |
| Type of transport | compound |
| Direct drive | yes |
| Maximum length of stitch | 9 mm |
| Maximum speed | 2000 spm |
| Maximum foot lifting | 16 mm |
| Stroke of needle | 36 mm |
| Size of hook | enlarged |
| Lubrication | open |
| System of lubrication | manual |
| Automatic needle positioning | no |
| Automatic thread cutting | no |
| Automatic foot lifting | no |
| Automatic bartacking | no |
| Automatic walking foot | no |
| Automatic wiper | no |
| Automatic nipper | no |
| Control panel | no |
| System of needle | DPx17 |
| Thickness of thread | #10 |
| Clearance under arm | 260 mm |
| Built-in LED lamp | no |
| Controlled by smartphone | no |
Related products
Net price: 120,73 zł
Net price: 2,00 zł
Net price: 18,00 zł
Net price: 3,50 zł
Net price: 4,88 zł
Net price: 6,34 zł
Net price: 42,90 zł
Net price: 47,15 zł
Net price: 1,00 zł
Net price: 3,00 zł
Net price: 10,49 zł
Net price: 20,33 zł
Net price: 10,00 zł
Net price: 120,73 zł
Net price: 226,83 zł
Net price: 24,39 zł
Net price: 1,63 zł
Net price: 1,63 zł
Net price: 8,94 zł
Net price: 1,46 zł
