2-needles, automatic lockstitch machine OLISEW OLD-1580NH-7 with compound transport
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
2-needles, automatic lockstitch machine OLISEW OLD-1580NH-7 with compound transport, Direct Drive, enlarged clearance and additional function switches. Compound transport is perfect for thick materials, and the machine itself is perfect for medium and heavy sewing. Enlarged working area to 300 mm (between needle bar and body of the machine) facilitates sewing large materials. The machine is fitted with the needle gauges: 6; 8; 10; 14 (standard is 12). The machine is equipped with automatic functions: foot lifting, bartacking, needle positioning, thread cutting, function of automatic walking foot and pneumatic foot for unstitching. All functions may be programmed in an electronic control panel. There is also energy-saving motor built in the head of the machine. The function switches integrated with the head of the machine facilitates sewing. There is also regulated LED lighting as well as enlarged hook.
We offer installed and ready to work set including head of the machine, top table and stand, a motor, a drawer, additional accessories and operating manual. For this model of machine JUKI parts are suitable.
Technical data
| type of stitch | flat lockstitch |
| type of transport | compound |
| Direct Drive | yes |
| maximum length of stitch | 9 mm |
| maximum speed | 2500 spm |
| maximum foot lifting | 16 mm |
| size of hook | enlarged |
| lubrication | open |
| system of lubrication | automatic |
| needle positioning | yes |
| automatic thread cutting | yes |
| automatic foot lifting | yes |
| automatic bartacking | yes |
| automatic nipper | yes |
| automatic walking foot | yes |
| control panel | yes |
| needle system | DPx17 |
| clearance under arm | 300 mm |
| LED lighting | yes |
| Direct Drive motor 750W | yes |
| energy-saving motor 220V | yes |
