OLISEW OLD 5410N-7 lockstitch machine with 1 needle and double transport
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
OLISEW OLD 5410N-7 lockstitch machine with 1 needle and double transport. The model is equipped with direct drive built in the head of machine and full automatic functions. Parameters: maximum sewing speed is 4000 spm, maximum length of stitch is 5 mm, needle system DBx1. It is perfect for light and medium sewing and so called difficult sewing – layers of material that may move. The machine is equipped with double transport: needle and drop feed and function of automatic thread cutting, bartacking, needle positioning and foot lifting which are programed by clear control panel in the head of machine. The energy-saving servo motor as well as LED lighting built in the head of machine reduce the cost of exploitation of machine. Direct drive reduces the vibrations and increases the work comfort of the operator. The machine is equipped with automatic system of lubrication thanks to which oil is changed rarely, and its level may be checked.
For this model of machine JUKI parts are suitable.
We offer mounted, ready for work set that includes:
Head of the machine
Stand and top table
Motor
Drawer
Additional accessories
Manual operatingTechnical parameters:
| Type of stitch | flat lockstitch |
| Type of transport | needle drop feed |
| Direct-drive | yes |
| Maximum length of stitch | 5 mm |
| Maximum speed | 4000 spm |
| Maximum foot lifting | 13 mm |
| Type of lubrication | open |
| System of lubrication | automatic |
| Automatic needle positioning | yes |
| Automatic thread cutting | yes |
| Automatic foot lifting | yes |
| Automatic bartacking | yes |
| Automatic nipper | yes |
| Control panel | yes |
| Clearance under the arm | 26 cm |
| Built-in LED lamp | yes |
