Lockstitch machine OLISEW OLD-206H-L18-7
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
Single needle lockstitch machine OLISEW OLD-206H-L18-7 with compound transport. It is destined for heavy material sewing such as leather, upholstery etc. There is long arm of the machine with working area 450 mm (from needle bar to body of the machine). Parameters: maximum sewing speed 2000 spm, maximum length of stitch 9 mm (in case of forward and backward sewing), needle system - 135x17, and needle thickness between 125 and 180 Nm. In comparison with standard model the hook is larger about 30% which is useful in case of sewing with thicker threads. The machine is equipped with functions of automatic thread cutting, bartacking, needle positioning and foot lifting which are programmed by simple and clear control panel in the head of the machine. Energy-saving motor and LED lighting built in the head of the machine help to reduce the costs of lockstitch exploitation. Direct Drive 750W reduces the vibrations and enhances the work comfort. The machine is equipped with automatic lubrication – the oil is changed rarely, and its level may be checked.
We offer mounted, ready for work set that includes:
Head of the machine with built-in drive
Stand and top table
Drawer
Additional accessories
Manual instruction
For this model of machine JUKI parts are suitable.

Technical parameters:
| Type of stitch | flat lockstitch |
| Type of transport | compound |
| Direct Drive | yes |
| Maximum length of stitch | 9 mm |
| Maximum speed | 2000 spm |
| Maximum foot lifting | 15 mm |
| Stroke of needle | 37 mm |
| Size of hook | enlarged |
| Type of lubrication | otwarty |
| System of lubrication | automatic |
| Automatic thread cutting | yes |
| Automatic foot lifting | yes |
| Automatic bartacking | yes |
| Automatic walking foot | no |
| Control panel | yes |
| Needle system | DPx17 |
| Clearance under the arm | 450 mm |
| Direct Drive motor 750W | yes |
