Lockstitch machine OLISEW OLD-1510N with single needle, compound transport and servo Direct Drive (1)
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
The machine is destined for heavy material sewing such as leather, car and furniture upholstery. The machine is equipped with mechanism protecting the hook and needle against damage. The sewing speed is 2500 spm. Maximum length of stitch is 9 mm (in case of forward and backward sewing). Height of foot lifting is 16 mm. Needle system is 135x17. Thickness of needle is 125 – 180 Nm. In comparison with standard one the hook is larger about 30 % what is especially useful in case of sewing with thick thread. There is also system of lubrication of hook as well as regulating dial which helps to adjust the height of inside walking foot according to sewn material. The machine is equipped with servo direct Drive motor with positioning function.
We offer mounted, ready for work set that includes:
Head of the machine
Stand and top table
Motor
Drawer
Additional accessories
Manual operating
For this model of machine JUKI parts are suitable.
Technical parameters:
| Type of stitch | flat lockstitch |
| Type of transport | compound |
| Direct-drive | yes |
| Maximum length of stitch | 12 mm |
| Maximum speed | 2500 spm |
| Maximum foot lifting | 16 mm |
| Stroke of needle | 36 mm |
| Size of hook | enlarged |
| Type of lubrication | open |
| System of lubrication | automatic |
| Needle positioning | yes |
| Automatic thread cutting | no |
| Pneumatic foot lifting | no |
| Pneumatic bartacking | no |
| Automatic walking foot | no |
| Automatic wiper | no |
| Automatic nipper | no |
| Control panel | yes |
| Needle system | DPx17 |
| Clearance under the arm | 260 mm |
| Energy-saving servo motor | yes |
