Lockstitch machine OLISEW OL-1541 with compound transport
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
Single needle lockstitch machine OLISEW OL-1541 with compound transport. It is destined for heavy material sewing such as: leather, car and furniture upholstery. The machine is equipped with mechanism protecting needle and hook against damage. Maximum sewing speed is 2500 spm. Maximum length of stitch is 9 mm (in case of forward and backward sewing). Height of foot lifting is 16 mm. Needle system is 135x17. The hook is larger about 30%. It is useful in case of specialist sewing – with thick threads. There is also system of lubrication of hook as well as dial for regulating height of inside walking foot according to sewn material. The machine is equipped with servo motor 750W with positioning function.
For this model of machine JUKI parts are suitable.
It is the copy of JUKI 1541.
We offer mounted, ready to work set that includes:
head of the machine
top table and stand
servo motor
a drawer
additional accessories
manual operating

Technical parameters:
| Type of stitch | Flat lockstitch |
| Type of transport | Compound |
| Direct Drive | No |
| Maximum length of stitch | 9 mm |
| Maximum sewing speed | 2000 spm |
| Maximum foot lifting | 16 mm |
| Needle stroke | 36 mm |
| Size of hook | Enlarged |
| Type of lubrication | Open |
| System of lubrication | Automatic |
| Needle positioning | Yes |
| Automatic thread cutting | No |
| Pneumatic foot lifting | No |
| Pneumatic bartacking | No |
| Automatic walking foot | No |
| Automatic wiper | No |
| Automatic nipper | No |
| Control panel | No |
| Needle system | DPx17 |
| Clearance under arm | 260 mm |
| Energy-saving servo motor 750W | Yes |
Related products
Net price: 120,73 zł
Net price: 2,00 zł
Net price: 18,00 zł
Net price: 3,50 zł
Net price: 4,88 zł
Net price: 6,34 zł
Net price: 42,90 zł
Net price: 47,15 zł
Net price: 1,00 zł
Net price: 3,00 zł
Net price: 10,49 zł
Net price: 20,33 zł
Net price: 10,00 zł
Net price: 120,73 zł
Net price: 226,83 zł
Net price: 24,39 zł
Net price: 1,63 zł
Net price: 1,63 zł
Net price: 8,94 zł
Net price: 1,46 zł
