Cylindrical binder lockstitch machine OLISEW OL-335A with compound transport
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
Lockstitch machine with cylindrical bed, compound transport (feed dog, needle and foot). The height of walking foot is regulated. The machine is equipped with large hook. The distance between needle bar and arm of the machine is 260 mm. The machine is destined for industrial sewing of thick materials. It is destined for binding (also sharp curves). Binder device is ordered separately according to width of tape and way of folding. Small diameter of cylindrical bed (51 mm) facilitates sewing hardly available places. The machine is perfect for producers of upholstery, producer of leather clothing and shoes. It is equipped with energy-saving motor.
For this model of machine PFAFF parts are suitable.
It is a copy of PFAFF 335.
We offer mounted, ready to work that includes:
head of the machine
top table and stand
motor
a drawer
additional accessories
manual operating
Technical parameters
| Type of stitch | Flat lockstitch |
| Type of transport | Compound |
| Direct Drive | No |
| Maximum length of stitch | 6 mm |
| Maximum sewing speed | 1800 spm |
| Maximum foot lifting | 13 mm |
| Needle stroke | 37 mm |
| Size of hook | Standard |
| Type of lubrication | Open |
| System of lubrication | Manual |
| Needle positioning | No |
| Automatic thread cutting | No |
| Pneumatic foot lifting | No |
| Pneumatic bartacking | No |
| Automatic walking foot | No |
| Automatic wiper | No |
| Automatic nipper | No |
| Control panel | No |
| Needle system | DPx17 |
| Energy-saving servo motor 750W | Yes |
