Automatic lockstitch machine OLISEW OLD-A5S (1)
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
Automatic lockstitch machine OLISEW OLD-A5S with 1 needle
1 needle automatic lockstitch machine OLISEW with long stitch to 5 mm is one of the most modern lockstitch machine. It is equipped with innovative solutions and high functionality. The machine is equipped with integrated energy-saving servo motor mounted directly on the main shaft of the machine. This solution assures quiet and reliable work as well as reduces electric energy consumption. The machine is equipped with automatic functions such as: thread cutting, needle positioning, front and back bartacking, programming parameters of sewing, automatic foot lifting. The machine is perfect for sewing medium and heavy materials (work clothes, jeans and upholstery). It has a closed lubrication system (no typical oil pan). A small amount of oil is kept in a closed container to prevent it from getting dirty. Modern construction of machine assures better ventilation of motor, faster and more efficient work. The transport and construction of foot presser were improved – they are adjusted to sewn material. Enlarged working area (distance between needle bar and body of the machine) is 300 mm. The machine is equipped with built-in LED lighting. The intuitive touch panel makes the operation user-friendly.
For the machine JUKI parts are suitable.
We offer mounted, ready to work set including:
-head of the machine
-top table and stand
-motor
-a drawer
-additional accessories
-manual operating
Touch panel
Technical parameters
| Type of stitch | Flat lockstitch |
| Type of transport | Drop feed |
| Direct Drive | Yes |
| Maximum length of stitch | 5 mm |
| Maximum sewing speed | 5000 spm |
| Maximum foot lifting | 13 mm |
| Needle stroke | 35 mm |
| Size of hook | Standard |
| Type of lubrication | Open |
| System of lubrication | Automatic |
| Automatic needle positioning | Yes |
| Automatic thread cutting | Yes |
| Automatic foot lifting | Yes |
| Automatic bartacking | Yes |
| Automatic nipper | Yes |
| Control panel | Yes |
| Needle system | DPx5 |
| Clearance under arm | 300 mm |
| Built-in LED lamp | Yes |
| USB port | Yes |
