2-needles chainstitch OLISEW OLD-380
product unavailable
Maszynami do szycia zajmujemy się od 2007 roku.
Jeśli potrzebujesz fachowej porady - Zadzwoń lub napisz, a ja doradzę Ci, co jest najlepsze dla Twoich potrzeb.
Description
2-needles, 4-threads chainstitch machine OLISEW OLD-380 with stitch length to 5 mm and sewing speed 5000 spm. Height of foot lifting is 8 mm. There is automatic system of lubrication. There are available gauges: 3,2; 4,0; 4,8; 5,6; 6,4 (standard); 7,1; 7,9; 9,5; 12,7 mm. The machine is equipped with energy-saving servo motor installed in the head of the machine directly on the main shaft (system Direct Drive).
We offer installed and ready to work set including: head of the machine, top table and stand, a motor, a drawer and additional accessories.
Technical data
| type of stitch | chainstitch |
| type of transport | drop feed |
| Direct Drive | yes |
| maximum length of stitch | 5 mm |
| maximum speed | 4000 spm |
| maximum foot lifting | 15 mm |
| lubrication | automatic |
| needle positioning | yes |
| automatic thread cutting | no |
| automatic foot lifting | no |
| automatic bartacking | no |
| automatic nipper | no |
| automatic walking foot | no |
| control panel | yes |
| clearance under arm | 260 mm |
| LED lighting | yes |
| Direct Drive motor 550W | yes |
| energy-saving motor 220V | yes |
